Dani Alves jättää PSG:n.

Dani Alves jättää PSG:n – “Elämässä on alku, keski ja loppu”

Brasilian kapteenina käynnissä olevissa Copa American kisoissa häärivä Dani Alves jättää PSG:n, mutta missä 36-vuotias tullaan näkemään jatkossa?

Entinen Barcelona-puolustaja Dani Alves ilmoitti omalla Instagram-tilillään, että aikoo jättää Ligue 1 -mestarit tämän kesän aikana.

Brasilialaistähti siirtyi Juventuksesta PSG:n riveihin kesällä 2017, pelattuaan vain yhden kauden Torinossa.

PSG:ssä hän ehti pelata kahden kauden ajan, jonka aikana hän auttoi pariisilaisia voittamaan kumpanakin vuotena Ranskan mestaruuden, yhden kerran Coupe de Francen ja yhden kerran Coupe de la Liguen.

Lauantaina Alves kiitti muun muassa fanejaan Pariisissa, seuraa ja sen henkilökuntaa.

888sport tarjoaa erinomaisen tervetuliaistarjouksen uusille asiakkailleen!

NAPPAA JOPA 100 € BONUSRAHAA VEDONLYÖNTIIN!

– Tänään suljin toisen syklin elämässäni, voiton, oppimisen ja kokemusten kierron, Alves kirjoitti.

– Kiitän PSG-perhettä mahdollisuudesta rakentaa yhdessä sivun tämän seuran historiaan. Haluaisin kiittää koko henkilökuntaa heidän rakkaudestaan, kunnioituksestaan ja osallisuudestaan ensimmäisestä päivästä lähtien… teette tämän seuran hieman erityisemmäksi.

– Se oli kaksi vuotta kestävyyttä ja jatkuvaa keksimistä, täyttääkseni tehtäväni, mutta elämässä on alku, keski ja loppu, ja nyt on tullut aika aloittaa viimeinen vaihe.

– Pyydän anteeksi, jos jossakin vaiheessa tein virheitä, yritin vain tehdä parhaani. Kiitos kaikille tovereille.

View this post on Instagram

Hoje fecho mais um ciclo na minha vida, um ciclo de vitória, de aprendizados e de experiências. Gostaria de agradecer a família PSG pela oportunidade de juntos construir uma página na história desse clube. Gostaria de agradecer a todos e sobre tudo ao staff pelo carinho, pelo respeito, pela cumplicidade demostrada desde o primeiro dia… vocês fazem esse clube um pouco mais especial. Foram dois anos de resiliência e reinventares contínuos para cumprir com a minha missão, porém na vida tudo tem um começo, um meio, um final e hoje chegou o momento de colocar esse ponto final aqui. Peço-lhes desculpas se em algum momento não estive a altura, peço-lhes desculpas se em algum momento cometir alguma falha, apenas tentavam dá o meu melhor. Obrigado a todos os companheiros pelos momentos vividos, pelas risadas juntos, pelos enfados também que vossos espíritos preguiçosos me fizeram passar.🤣🤪 Se vocês um dia me recordarem, que seja como o GOOD CRAZY de cada dia, com um belo sorriso no rosto, com uma energia pura de alma, como um profissional trabalhador e compromissado com os objetivos…. como alguém que apenas quis que vocês fossem melhores a cada dia e que tentou fazê-los entender o verdadeiro significado da palavra equipe. “Um grande abraço a todos e espero que não sintam muita falta das minhas loucuras🤣😂😆” Com muito carinho GoodCrazy!! #GoodCrazyMood🤪

A post shared by DanialvesD2 My Twitter (@danialves) on

Vain muutama tunti ennen ilmoitusta, Brasilian kapteeni johdatti maansa 5-0 voittoon Perua vastaan Copa Americassa, tehden itse 4-0 osuman – maali oli hänelle maajoukkueuran kahdeksas.

Vielä ei tiedetä, mihin hän päätyy poistuttuaan Pariisista, mutta voidaan varmasti olettaa, että moni suurenluokan joukkue tahtoisi brasilialaistähden omaan puolustukseensa.

Lue myös:
NHL vapaat pelaajamarkkinat ja pelaajasiirrot 2019

Jaa