Meneekö suomalaisten NHL-pistepörssi kaudella 2019-2020 Aleksander Barkovin, Sebastian Ahon, Patrik Laineen vai kenties Teuvo Teräväisen nimiin?

Tältäkö näyttää suomalaisten NHL-pistepörssi kauden päätteeksi?

Urheiluvedot.com selvitti puhtaasti tämän hetken keskiarvoihin perustuen: suomalaisten NHL-pistepörssi on Aleksander Barkovin heiniä.

NHL:n runkosarjaa 2019-2020 on jäljellä enää noin parisenkymmentä peliä.

Suomalaisittain tahtipuikkoa ovat heilutelleet varsin tutut nimet, sillä suomalaisten NHL-pistepörssin ykkössija on tällä hetkellä Florida Panthersin Aleksander Barkovin hallussa ja häntä seuraavat Carolina Hurricanesin Sebastian Aho, Winnipeg Jetsin Patrik Laine ja Hurricanesin Teuvo Teräväinen.

Mitä todennäköisimmin myös Colorado Avalanchen Mikko Rantanen olisi mukana kärkitaistossa, mutta hänen kautensa on ollut loukkaantumisten täyttämä ja hän on parhaillaan – ainakin pohjoisamerikkalaislähteiden mukaan – solisluun murtuman vuoksi sivussa tositoimista 1-2 kuukautta; Rantanen nähtäneen seuraavan kerran tositoimissa joko aivan runkosarjan lopulla tai pudotuspeleissä, jos ja kun Avalanche selviytyy kevään tosipeleihin.

Suomalaispuolustajien osalta ykkössijaa pitää puolestaan hallussaan Dallas Starsin Miro Heiskanen, mutta Buffalo Sabresin Rasmus Ristolainen vaanii vain kahden pisteen päässä eli iskuetäisyydellä.

Urheiluvedot.com selvitti kunkin pelaajan ottelukohtaisiin pistekeskiarvoihin ja ottelumääriin perustuen, miltä NHL:n pistepörssi tulisi näyttämään suomalaisten osalta runkosarjan päätteeksi.

NHL – Suomalaisten pistepörssi 2019-2020 kauden päätteeksi (keskiarvojen perusteella):

PelaajaJoukkueOttelutMaalitSyötötPisteet
1. Aleksander BarkovFlorida Panthers79255580
2. Sebastian AhoCarolina Hurricanes82473279
3. Patrik LaineWinnipeg Jets80344478
4. Teuvo TeräväinenCarolina Hurricanes82176178
5. Miro HeiskanenDallas Stars81103444
6. Joonas DonskoiColorado Avalanche77202343
7. Kasperi KapanenToronto Maple Leafs81152843
8. Roope HintzDallas Stars73251742
9. Mikko RantanenColorado Avalanche42192241
10. Rasmus RistolainenBuffalo Sabres8273340
11. Joel ArmiaMontreal Canadiens69211839
12. Mikael GranlundNashville Predators76201636
13. Erik HaulaCarolina Hurricanes62191635
14. Sami VatanenNew Jersey Devils7072734
15. Artturi LehkonenMontreal Canadiens82161733
16. Esa LindellDallas Stars8242630
17. Kaapo KakkoNew York Rangers78111728
18. Valtteri FilppulaDetroit Red Wings8172027
19. Olli MäättäChicago Blackhawks7761723
20. Mikko KoivuMinnesota Wild6832023

Marko Ollonqvist
Toronto

Lue myös:
Kaikki Urheiluvedot.com:n ilmaiset vetovihjeet täältä!

Jaa