Valioliiga 2010-luvulla: Parhaat joukkueet, maalintekijät ja managerit.

Valioliiga 2010-luvulla: Parhaat joukkueet, maalintekijät ja managerit

Valioliiga päättyy tämän vuosikymmenen osalta 29. joulukuuta – vuoden viimeisessä ottelussa kohtaavat hallitseva Manchester City ja Sheffield United.

2010-luvun aikana Valioliigan sisällä on tapahtunut mielenkiintoisia muutoksia – esimerkiksi Manchester United, joka hallitsi 90-lukua sekä 2000-luvun alkua, on menettänyt suuren menestyksensä – yksi joukkueen suurimmista menetyksistä oli Sir Alex Fergusonin siirtyminen eläkkeelle vuonna 2013.

Manchester City puolestaan aloitti menestyskautensa tämän vuosikymmenen alussa – 2010-luvun ensimmäinen mestaruus tuli kaudella 2011/2012.

City on vuosien mittaan napsinut myös kunnioitettavan määrän muita palkintoja – muun muassa FA Cupista ja Liigacupista.

KAUSIVALIOLIIGAFA CUPLIIGACUP
2009/2010ChelseaChelseaManchester United
2010/2011Manchester UnitedManchester CityBirmingham City
2011/2012Manchester CityChelseaLiverpool
2012/2013Manchester UnitedWigan AthleticSwansea City
2013/2014Manchester CityArsenalManchester City
2014/2015ChelseaArsenalChelsea
2015/2016Leicester CityManchester UnitedManchester City
2016/2017ChelseaArsenalManchester United
2017/2018Manchester CityChelseaManchester City
2018/2019Manchester CityManchester CityManchester City

Sarjataulukko joukkueista jotka ovat pelanneet Valioliigassa tällä vuosikymmenellä – manchesterilaisseurat taulukon kärjessä.

SIJOITUSOTTELUTVOITOTTASAPELITTAPPIOTMAALIEROPISTEETPISTEET OTTELUA KOHDEN
Manchester City37824965645008122,148
Manchester United37721887723137411,966
Chelsea37721880793317341,947
Liverpool37720492813097041,867
Tottenham37720584881156991,854
Arsenal37820585882677001,852
Everton378149113116705601,481
Sheffield United176745251,471
Leicester City207854973363041,469
Southampton2839280111-283561,258
Stoke City3239994130-1023911,211
Newcastle32110573143-1003881,209
Crystal Palace2458052113-602921,192
West Ham33910491144-994031,189
Swansea2668266118-773121,173
Bournemouth169524077-691961,160
West Brom3048587132-903421,125
Wolves149414266-631651,107
Blackburn Rovers94272245-421031,096
Bolton Wanderers96281949-501031,073
Watford169483784-841811,071
Burnley187524293-961981,059
Fulham2095750102-1112211,057
Wigan Athletic133333961-851381,038
Brighton93232743-49961,032
Blackpool3810919-23391,026
Sunderland2846984131-1252911,025
Birmingham City56122123-32571,018
Norwich City169424483-1091701,006
Aston Villa2636375125-1512641,004
Hull City132293172-951180,894
Cardiff City76171346-69640,842
QPR114222666-84920,807
Portsmouth18351018140,788
Middlesbrough3851320-26280,737
Reading3861022-30280,737
Huddersfield Town76121747-84530,697

Tehokkaimmat maalintekijät 2010-luvulla.

PELAAJAMAALIT
Sergio Agüero173
Harry Kane134
Wayne Rooney114
Romelu Lukaku113
Robin van Persie98
Jamie Vardy96
Eden Hazard85
Olivier Giroud78
Raheem Sterling75
Sadio Mané75

Managerien piste per ottelu -tilastot.

MANAGERIPISTEET OTTELUA KOHDEN
Pep Guardiola2,374
Sir Alex Ferguson2,273
Antonio Conte2,145
Jürgen Klopp2,143
Roberto Mancini2,038
Carlo Ancelotti2
José Mourinho1,958
Arsène Wenger1,882
André Villas-Boas1,79
Louis van Gaal1,789

Lue myös:
Nappaa itsellesi liVARpoolin paita ja jopa 400€ pelirahaa! 

Jaa